Ile kosztuje whisky? - Galeria Alkoholi

postheadericon Ile kosztuje whisky?

whiskey 150x150 Ile kosztuje whisky?Whisky to najbardziej szlachetny alkohol. Za taki rarytas trzeba zapłacić odpowiednią cenę. Są na świecie smakosze, którzy gotowi wydać za butelkę prawdziwą fortunę. Na szczęście, producenci nie zapomnieli o zwykłych „zjadaczach chleba” i sprzedają także alkohol w bardziej przystępnych cenach.

Najtańsze whisky można już kupić za 70-80 złotych (pojemność 0,7 l). Oczywiście, jest to whisky, która leżakuje najkrócej, około 3 do 6 lat. Za tak niską cenę można napić się Ballantinesa, Tullamore Dew, Canadian Special czy Bushmills Red Irish. Cena rośnie wraz z wiekiem trunku. Na przykład dziesięcioletnia Ardbeg (Single Malt) kosztuje 240 złotych, dwunastoletnia Glenlivert to tylko 190 złotych, natomiast piętnastoletnia Whisky Glenfiddich – 240 złotych. Chivas Regal 21YO (typ Blended) to wydatek rzędu 900 złotych. Jak widać, cena nie zawsze idzie w parze z rocznikiem. Wartość alkoholu zależy także od typu whisky. Te mieszane, czyli typu Blended są nieco tańsze od Single Malt.

Przemysł związany z produkcją whisky wydaje się odporny na kryzys. Na aukcjach internetowych butelki dobrego trunku, który ma nawet kilkadziesiąt lat, osiągają zawrotne ceny. Jednym z rekordzistów jest nabywca sześćdziesięcioczteroletniej whisky Dalmore, który wydał na nią aż 100 tysięcy funtów. Inna butelka z tej samej destylarni, tylko dwa lata młodsza, osiągnęła cenę 125 tysięcy funtów i została sprzedana w Singapurze. Już w lutym tego roku na rynku dostępne będą sześćdziesięcioletnie whisky Johnnie Walker, wycenione już dziś na 100 tysięcy funtów.

Zakup butelki takiego luksusowego trunku może być dobrą inwestycją, ponieważ częstokroć wartość alkoholu nagle rośnie i sprzedaż takiego nabytku to zysk nawet kilkuset euro. Trzeba jednak zaznaczyć, że komuś, kto zaczyna przygodę z tym trunkiem nie opłaca się na początku wydawać kilkuset złotych, ponieważ i tak nie będzie w stanie docenić walorów smakowych takiego smakołyka. Na początek lepiej kupić tańszą i łagodniejszą w smaku.

Leave a Reply